1. PROJEKT KONCEPCYJNY

Zanim powstanie projekt koncepcyjny ogrodu, analizujemy teren, walory krajobrazowe i położenie działki. Sprawdzamy ukształtowanie terenu i działek sąsiednich, przebieg mediów oraz inwentaryzujemy istniejący drzewostan. Przeprowadzamy konsultacje z inwestorem dotyczące jego upodobań co do stylistyki, kolorystyki, materiałów, roślin i rozwiązań funkcjonalnych. Zastanawiamy się nad aranżacją basenu, przestrzeni spotkań domowników z przyjaciółmi, miejsca zabaw dla dzieci, warzywnika, zadaszeń, miejsc parkingowych, altan śmietnikowych.
Zapoznajemy się z projektem domu i wnętrza, ponieważ te strefy muszą być spójne ze stylistyką ogrodu.
Po przeprowadzeniu konsultacji, powstaje projekt koncepcyjny, czyli układ funkcjonalny ogrodu z inspiracjami zdjęciowymi – jest to pierwsza propozycja projektu ogrodu, traktowana jako baza do rozmów o końcowym projekcie. Na projekt koncepcyjny nanosimy zmiany i uwagi inwestora, aż do czasu uzyskania akceptacji.

2. DOBÓR MATERIAŁÓW

Kolejnym etapem jest dobór materiałów i wyposażenia ogrodowego. Według ustalonego budżetu inwestora wykonujemy listę producentów, szkółek roślin, technologii, które mają znaleźć się w ogrodzie.

3. WIZUALIZACJE

Po akceptacji projektu koncepcyjnego i materiałów typu kostki brukowe, płyty gresowe czy meble ogrodowe, powstaje model ogrodu w 3D. Modelujemy nie tylko cały ogród, ale również bryłę domu, elewację , ogrodzenie, altany, basen, warzywniki, kojce dla psa, domki dla dzieci i meble ogrodowe. Na koniec umieszczamy nasz model ogrodu w realnej przestrzeni według dostępnych informacji o jego faktycznej lokalizacji w terenie. Korzystamy z dostępnych map i geoportali, dzięki czemu, możemy ukazać prawdziwe otoczenie działki: okoliczności przyrody, jak i sąsiadów.
Tworzymy realne wizualizacje zarówno w świetle dziennym jak i nocnym. Dla każdego projektu powstaje ok 50 ujęć wizualizacji.

4. PROJEKT WYKONAWCZY

Na projekt wykonawczy składa się rozbudowana dokumentacja techniczna. W zależności od indywidualnego zamówienia inwestora, może występować w przykładowej konfiguracji:
1. Projekt koncepcyjny.
2. Wymiarowanie.
3. Projekt ukształtowania terenu.
4. Projekt nawierzchni.
5. Projekt obrzeży i donic wykonywanych na wymiar.
6. Projekt zagospodarowania i zadaszenia.
7. Projekt wyposażenia ogrodowego.
8. Projekt oświetlenia ogrodu, elewacji i ogrodzenia.
9. Projekt roślin.
10. Projekt systemu automatycznego nawodnienia ogrodu.
11. Projekt ogrodzenia.
12. Projekt elewacji.
13. Projekt altany, carportu, wiaty, pergoli.
14. Projekt kuchni letniej, wędzarni, grilla.
15. Projekt paleniska ogrodowego.
16. Projekt fontanny, oczka wodnego.
17. Projekt placu zabaw dla dzieci.
18. Projekt siłowni zewnętrznej.
19. Projekt warzywnika.
20. Pozostałe projekty elementów małej architektury ogrodowej, np. mebli, huśtawek, paneli dekoracyjnych.

5. ZESTAWIENIE MATERIAŁÓW I ROŚLIN

Zestawienia i propozycje zastosowania materiałów, prezentowanych w projekcie koncepcyjnym – są wykonane z uwzględnieniem ich doboru pod kątem wizualnym, jakościowym i estetycznym. Podajemy nazwę produktu, nazwę sklepu/producenta, kolor, formaty. Wyliczamy ilości w sztukach, metrach bieżących, metrach kwadratowych. Proponowane rozwiązania uwzględniają materiały dostępne na rynku Polskim.
Dobieramy w ten sposób nawierzchnie, np. kostkę brukową, płyty betonowe, płyty tarasowe, deski tarasowe, kruszywo i korę ogrodową, wyposażenie ogrodowe typu meble, donice, elementy wodne, panele dekoracyjne, rzeźby ogrodowe, paleniska, misy wodne.

Zestawienie projektowanej roślinności pokazujemy w formie tabeli, uwzględniającej zdjęcie każdej rośliny, jej nazwę polską i łacińską, kolor, czas kwitnienia, rozstawę sadzenia, ilości, maks. wysokość, uwagi dot. pielęgnacji i ewentualne zamienniki. Proponowane rozwiązania uwzględniają rośliny dostępne na rynku Polskim, z uwzględnieniem strefy klimatycznej, w której znajduje się dany ogród.

6. KOSZTORYS

Projekt ogrodu jest na każdym etapie konsultowany z inwestorem, pod kątem doboru gatunkowego roślin, doboru nawierzchni, rozwiązań funkcjonalnych i wielu innych czynników które mają wpływ na koszt wykonania ogrodu. Współpracujemy z wieloma firmami wykonawczymi, w zakresie wykonywania nawierzchni, ogrodzeń, pergoli, oświetlenia, nawodnienia, zadaszeń – czyli kompleksowego wykonawstwa ogrodu, dlatego możemy na bieżąco ustalać orientacyjne koszty wykonania poszczególnych etapów w ogrodzie, co często pozwala inwestorowi podjąć decyzję, jakie rozwiązania mają ostatecznie znaleźć się w projekcie.
Po zakończeniu projektu, nasi wykonawcy opracowują kosztorys materiałów oraz robocizny, z podziałem na poszczególne etapy wykonywanych prac. Kosztorys ten dotyczy zarówno roślin, nawierzchni, donic, oświetlenia, nawodnienia, jak i wyposażenia ogrodowego.