Prawdopodobnie każdy, kto samodzielnie próbował zaplanować wygląd swojego ogrodu, wybrać rośliny i przygotować podłoże, wie już, że projektowanie tej przestrzeni, to tylko pozornie prosta sprawa. Architekt krajobrazu może pomóc przestrzennie zaplanować ogród, wybrać odpowiednie rośliny i zasadzić je tak, aby ogród wyglądał pięknie przez większą część roku.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy architekta krajobrazu?

Projektant krajobrazu zadba o:

  • wizualną spójność ogrodu i wyznaczenie stref funkcjonalnych ogrodu

Ogród oprócz pięknego wyglądu musi być funkcjonalny i doskonale dopasowany do otoczenia. Każdy element małej architektury, układ roślin, nawierzchni i oświetlenia musi być dobrze zaplanowany i zrealizowany.

Dobrze przygotowany projekt ogrodu, poprzedzony jest wywiadem z klientem, w którym określane są jego potrzeby i wymagania względem tej przestrzeni. Jeśli w domu są małe dzieci, projektant wyznaczy przestrzeń na plac zabaw, jeśli w domu są zwierzęta, wybierze odpowiednią roślinność. Ponadto specjalista znajdzie miejsce na strefę relaksu: altankę, rozkładany basen i zabudowę grilla.

Ważne jest, aby w ogrodzie były jasno wytyczone, szerokie ścieżki a cały ogród był odpowiednio oświetlony.

Prawidłowe rozplanowanie ogrodzenia terenu, szczególnie w strefie frontowej (układ i wielkość bramy wjazdowej, furtki) ma wpływ na wygodę użytkowania tej części działki.

Przemyślany układ nawierzchni , podjazdów, ścieżek opasek wokół domu wymaga wcześniejszych obliczeń w zakresie ukształtowania terenu i zaplanowania kolejności prac ziemnych w ogrodzie.

Projekt oświetlenia i automatycznego systemu nawodnienia mają duże znaczenie na wygląd ogrodu i wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności specjalisty.

Projektant zieleni zadba o wizualną spójność ogrodu z innymi elementami otoczenia: bryłą domu oraz sąsiadującym krajobrazem.

  • odpowiedni dobór roślin

Nie wszystkie kwiaty, krzewy i drzewa mogą być sadzone w swoim bezpośrednim towarzystwie – w tym zakresie wiedza projektanta jest nieoceniona. Dobrze zaprojektowany ogród, to taki w którym rośliny o tych samych preferencjach dotyczących nasłonecznienia, rodzaju gleby lub wilgotności umieszczone są w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Wiedza i doświadczenie projektanta przestrzeni są gwarancją odpowiedniego doboru roślin do naszego ogrodu.

  • elementy małej architektury

Indywidualne projekty altan, pergoli, zadaszeń, trejaży, wiat garażowych, budynków gospodarczych, altan śmietnikowych, wybiegu dla psów może wykonać jedynie wykwalifikowany specjalista. Elementy te powinny być idealnie dopasowane i spójne z bryłą domu oraz nawiązywać stylistycznie do całej przestrzeni ogrodowej.

  • plan na lata

Dobrze przygotowany i wykonany projekt ogrodu będzie dopasowany do potrzeb klienta przez wiele lat. Przemyślany i uniwersalny kształt sprawi, że ogród będzie funkcjonalny przez lata. Specjalista jest w stanie przewidzieć rozrost roślin i zwizualizować wygląd ogrodu na przestrzeni lat.

  • profesjonalną pomoc dotyczącą pielęgnacji ogrodu

Architekt krajobrazu oprócz wykonania planu ogrodu i jego realizacji jest w stanie wspomóc klienta fachową poradą dotyczącą pielęgnacji zieleni i dobrać gatunki roślin, które właściciel ogrodu będzie w stanie samodzielnie pielęgnować.

  • jakość sadzonych roślin

Doświadczenie i znajomość dostawców roślinności sprawia, że projektant jest w stanie dostarczyć do naszego ogrodu roślinność najwyższej jakości.

  • koszt wykonania ogrodu

Doświadczenie zdobyte przy realizacji ogrodów i współpraca z fachowcami z branży ogrodniczej pozwala przewidzieć i wycenić koszty projektowanych elementów już na etapie projektu przestrzeni.

To tylko kilka powodów, dla których warto skorzystać z pomocy i fachowego doradztwa architekta krajobrazu. Jego doświadczenie, wiedza i znajomość rynku są nieocenione przy zakładaniu ogrodu

© 2021 New Garden Style - projektowanie i realizacja ogrodów

Regulamin | Wykonanie: aleastudio